Farmacia online Stejara
by Stejara - Preparate in farmacie! Oferte cu livrare gratuita Oferte cu stoc-limitat Cutia cu surprize farmacie online Campanie aniversara
Categorii
Producatori
Greutate Ideala
Calculator Greutate Ideala
Noutati in Farmacie


Fares Biomobil 2 capsule pentru mobilitatea articulatiilor


Fares Biomobil

23.00LEI
Informatii
Plata Online & Trust
Sigla PlatiOnline.ro
PlatiOnline
PlatiOnline
Sigla Gpec Magazin de Incredere

Magazin Realizat de Shopfit Online

Farmacie online » Medicatie terapeutica » Analgezice/antiinflamatoare » Migrena/Durere cap/dinti » Actavis Dulsifeb 250mg Comprimate orodispersabile cu paracetamol


Actavis Dulsifeb 250mg Comprimate orodispersabile cu paracetamol

Actavis Dulsifeb 250mg Comprimate orodispersabile cu paracetamol

Pret

: 21.00LEI






Disponibilitate Disponibilitate: in STOC
Disponibilitate LIVRARE IMEDIATA: Posta Romana 12 lei
Curierat Rapid 15 lei

TVA Pretul contine TVA
Transport gratuit la achizitionarea unui cadou

Actavis Dulsifeb 250mg comprimate orodispersabile

Prezentare:cutie x 20 comprimate orodispersabile;

Compozitie:substanta activa este paracetamol.
Fiecare comprimat orodispersabil contine paracetamol 250mg.Celelalte componente sunt etilceluloza,manitol(E421),celuloza microcristalina,crospovidona,aspartam(E951),stearat de magneziu,aroma de capsuni(contine printre altele maltodextrina,guma arabica).

Dulsifeb este un medicament care amelioreaza durerea si reduce febra.
Dulsifeb este utilizat in tratamentul simpomatic al durerii si/sau febrei de intensitate usoara pana la moderata.

Atentie!Ingesitia unor doze mai mari decat cele recomandate implica riscul unei afectari grave a ficatului.De aceea,doza maxima zilnica de paracetamol nu trebuie depasita.
De asemenea,se recomanda prudenta in cazul utilizarii concomitente cu alte medicamente  care contin paracetamol.

Nu luati Dulsifeb
-daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte ale acestui medicament;

Atentionari
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua Dulsifeb
-daca aveti boli ale rinichilor sau ficatului;
-daca consumati in mod obisnuit cantitati mari de alcool etilic.Este necesar sa scadeti doza si sa limitati consumul pentru o scurta perioada de timp,in caz contrar ficatul dumneavoastra poate fi afectat;
-daca sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie,de exemplu cauzate de anorexie sau de nutritie deficitara;
-daca aveti anemie;
-daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea,in special in asociere cu alte medicamente ce reduc durerea deoarece acest lucru poate determina afectare a rinichilor cu risc de insuficienta renala;
-daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea pentru o peroada lunga de timp,deoarce utilizarea prelungita poate cauza dureri de ca p mai severe sau mai frecvente.Este indicat sa nu cresteti doza de medicament ce reduce durerea si sa va adresati medicului dumneavoastra pentru recomandari ;
-daca aveti astm bronsic si sunteti sensibil la acid acetilsalicilic;

In cazul in care febra e mare sau semnele de infectie persista mai mult de 3 zile sau daca durerea persista mai mult de 5 zile,adresati-va medicului dumneavoastra.

Dulsifeb impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati,ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte tipuri de medicamente.Aceasta recomandare este foarte importanta mai ales pentru:
-cloramfenicol(pentru tratamentul infectiilor);
-metoclopramid sau domperidona(pentru tratamentul simptomelor de greturi si varsaturi;
-colestiramina(pentru a scadea valorile mari ale colesterolului);
-probenecid(pentru a trata de exemplu guta);
-anticoagulante(medicamente utilizate pentru subtierea sangelui ,de exemplu warfarina),in cazul in care aveti nevoie de un medicament pentru ameliorarea durerii in doza zilnica pentru o perioada lunga de timp;

Trebuie evitata utilizarea Dulsifeb concomitent cu consumul unei cantitati mari de alcool etilic.

Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati,credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
La doze terapeutice Dulsifeb poate fi utilizat in timpul sarcinii si alaptarii.In cazul utilizarii petermen lung trebuie sa va adresati medicului.
Dulsifeb contine aspartam,o sursa   de fenilalanina.Acesta poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.Folosirea la copii cu fenilcetonurie trebuie evitata deoarece copiii sunt in special sensibili la efectele nocive ale unei cantitati prea mari de fenilalanina.

Administrare
1.Dezlipiti folia de pe blister pentru deschidere.Nu impingeti comprimatul prin folie.
2.Puneti comprimatul pe limba,unde se va dizolva si inghititi-l cu saliva.Nu este necesar sa beti apa pentru a inghiti comprimatul.
3.In mod alternativ comprimatul poate fi inghitit cu un pahar cu apa sau in special la copiii mici,dizolvat intr-o lingura sau lingurita cu apa.

Adolescenti si adulti cu greutate corporala peste 50 kg-doza recomandata este de 2-4 comprimate(500-1000mg),la interval de 4 ore,daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 12 comprimate(3g).
Doza unica maxima este de 1000mg/zi.
Adolescenti si adulti cu greutate corporala cuprinsa intre 43 si 50kg(cu varsta de aproximativ 12-15 ani).
Doza recomandata este de 2 comprimate(500mg) la un interval de 4 ore,daca este necesar pana la o doza maxima zilnica 12 comprimate(3g).
Copii cu greutate corporala cuprinsa intre 33-43kg(cu varsta de aproximativ 11-12 ani);doza recomandata este de 2 comprimate(500mg),la interval de 6 ore,daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 8 comprimate(2g).
Copii cu greutate corporala cuprinsa intre 25 si 33 kg(cu varsta de aproximativ 8-11ani)-doza recomandata este
1 comprimat(250mg),la interval de 4 ore sau 2 comprimate(500mg)la fiecare 6 ore daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 6 comprimate(1.5g).
Copiii  cu greutate corporala cuprinsa intre 17 si 25kg(cu varsta de aproximativ 4-8 ani)-doza recomandata este
1 comprimat  la interval de 4 ore,daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 4 comprimate(1g).
La copiii de 6 ani sau mai mici,comprimatele trebuie dizolvate intr-o lingura cu apa inaintea administrarii.

Atentie,acesta este un medicament !  
Va  rugam sa cititi cu atentie  si  in  intregime prospectul pe care il veti gasi in cutie  ,  deoarece  el  poate  contine  mai  multe informatii decat pe site,informatii importante pentru  dvs!  

Producator:Actavis

 


Acest produs a fost adaugat in farmacia noastra la data de 11/07/2014.
Clientii care au cumparat acest produs au cumparat si:
Tantum verde  comprimate
Tantum verde comprimate
Bio Vitality- Nikvorm  sirop
Bio Vitality- Nikvorm sirop
Cough Gum  Dropsuri contra tusei
Cough Gum Dropsuri contra tusei
Baby Test sarcina caseta 1+1 OFERTA
Baby Test sarcina caseta 1+1 OFERTA
Eurovita Calciu 1000 mg+Vit.D3(OsteoVitactiv Forte)cp.masticabil
Eurovita Calciu 1000 mg+Vit.D3(OsteoVitactiv Forte)cp.masticabil
Lacalut Baby Pasta de dinti pentru copii 0-4 ani 50ml
Lacalut Baby Pasta de dinti pentru copii 0-4 ani 50ml
Reduceri din aceeasi categorie
    Descriere produs   Pret   Stoc 
 Helcor Adaptogen Meteo MiGreen X 30 tablete  Helcor Adaptogen Meteo MiGreen X 30 tablete 24.00LEI
29.00LEI
Alte produse din aceeasi categorie
    Descriere produs   Pret   Stoc 
 MasterAid Sport Instant Ice-Compresa rece x 2  MasterAid Sport Instant Ice-Compresa rece x 2 18.00LEI
 Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 17x30cm  Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 17x30cm 55.00LEI
 Pic Solution ThermoGel  Compresa cald/rece 20x30cm  Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 20x30cm 55.00LEI
Afisez 1 pe 3 (of 57 produse) Arata toate produsele din aceesi categorie
Opinia cumparatorilor
Scrie Comentarii Fii primul care adauga un comentariu!
Cos de cumparaturi
0 produse
Contul meu
Intreaba farmacistul

comenzi prin telefon 0233742341


Recomanda unui prieten
Recomanda unui cunoscut acest produs.
Informatii producatori
Actavis
Actavis
Dictionar Afectiuni
Carcinom
Tumora epiteliala maligna....[mai mult]
Toate afectiunile
Cele mai bine vandute
Actavis Dulsifeb 250mg Comprimate orodispersabile cu paracetamol