Farmacia online Stejara
Livrare gratuita la cadouri Livrare gratuita la Oferte de Sezon Cutia cu surprize farmacie online
Categorii
Producatori
Greutate Ideala
Calculator Greutate Ideala
Noutati in Farmacie


Biofarm Triferment Forte 10.000X 30 comprimate gastrorezistente


Biofarm Triferm

11.00LEI
Informatii
Plata Online & Trust
Farmacie online » Medicatie terapeutica » Analgezice/antipiretice/antiinfl » Migrena/Durere cap/dinti » Antinevralgic Forte Comprimate


Antinevralgic Forte Comprimate

Antinevralgic Forte Comprimate

Pret

: 11.00LEI






Disponibilitate Disponibilitate: in STOC
Disponibilitate LIVRARE IMEDIATA: Posta Romana 9 lei
Curierat Rapid 12 lei

TVA Pretul contine TVA
Transport gratuit la achizitionarea unui cadou

Antinevralgic Forte Comprimate

Prezentare:cutie cu 20 comprimate;

Compozitie
Substantele active sunt acid acetilsalicilic,paracetamol si cafeina.
Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250mg,paracetamol 250mg si cafeina 50mg;
Celelalte componente sunt:lactoza monohidrat,amidon de porumb,dioxid de siliciu coloidal anhidru si acid stearic.

Antinevralgic Forte este un analgezic ,reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).
Antinevralgic Forte contine 3 substante active:paracetamol,acid acetilsalicilic si cafeina.
Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra.
Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea ,reduce febra si are efecte antiinflamatorii .
Cafeina contracareaza simpomele de oboseala,promoveaza motivatia si performanta mentala.Scurteaza timpul pana la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si de asemenea,potenteaza efectele lor.
Aceasta combinatie de substante active,este mai eficienta decat utilizarea substantelor separat(paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeina)sau a combinatiei duble(paracetamol si acid acetilsalicilic).
Aceasta combinatie scade cantitatea de analgezice necesara.

Antinevralgic Forte este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mult,pentru a trata:

-cefaleea din episoadele de migrena cu sau fara aura(simptome ce preced atacul migrenos si dureaza de la cateva minute pana la o ora);
-cefaleea de tip personal;

O cefalee(durere de cap)de tip migrena poate fi insotita de alte simptome ,cum sunt senzatie sau stare de rau(greata sau varsaturi),si sensibilitate la lumina si sunete.
Episoadele de migrena pot fi "anuntate" de aura(o senzatie de avertizare care implica,de obicei,distorsiuni vizuale,cum sunt lumina puternica intermitenta,linii in zig-zag,stele "verzi" sau valuri).

O cefalee de tip tensional  este cel mai comun tip de durere de cap.Durerea este adesea descrisa ca o presiune constanta,ca si cum capul ar fi strans intr-o menghina si este prezenta frecvent,in acelasi timp ,pe ambele parti ale capului.Daca dupa 3-4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau,trebuie sa va adresati unui medic.

Nu luati Antinevralgic  Forte daca

-sunteti alergic la paracetamo,acid acetilsalicilic ,cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament,salicilati sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene(medicamente utilizate pentru tratarea durerii,a febrei sau a inflamatiei);
-aveti sau ati avut ulcer gastric sau intestinal;
-aveti probleme severe cu inima;
-aveti predispozitie crescuta la sangerari;
-utilizati 15mg metotrexat pe saptamana sau mai mult(un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide,psoriazisului sau diferitelor cazuri de cancer);
-sunteti in ultimele 3 luni de sarcina;
-aveti sub 17 ani si aveti in acelasi timp febra;

Atentionari
Inainte sa luati Antinevralgic Forte,adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

-aveti astm bronsic(dificultati de respiratie),"febra fanului",umflare a mucoasei nazale(polipi nazali)sau aveti alte simptome alergice;
-aveti sau ati avut probleme gastrice sau intestinale,ulcere,sangerari(ati avut varsaturi si acestea au continut sange sau particule care seamanacu zatul de cafea ,ati avut scaune cu sange sau scaune moi de culoare neagra)sau perforatii(gauri in intestin);
-aveti tulburari ale functiei rinichilor sau ficatului(de exemplu consum cronic de alcool etilic sau inflamare a ficatului);
-suferiti de o afectiune ereditara denumita deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza sau de sindromul Gilbert;
-aveti o glanda tiroida hiperactiva (hipertiroidism);
-veti fi supus unei operatii sau unei alte interventii chirurgicale;
-suferiti de guta(la unii pacienti folosirea de acid acetilsalicilic  poate declansa o criza de guta);
-luati alte medicamente;

Daca in timp ce luati acet medicament reapar sau se agraveaza in timp semnele unei infectii,adresati-va imediat unui medic.Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scaderea permanenta a functiei rinichilor ,cu riscul de insuficienta a rinichilor (nefropatie analgezice).

Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize.Daca aveti nevoie sa efectuati analize de sange,urina sau alte analize de laborator ,spuneti personalului medical ca luati Antinevralgic Forte.

Evitati sa luati deseori analgezice daca suferiti de:

-diabet zaharat;
-alcoolism;
-deshidratare(datorita diareei,vremii foarte calde,antrenamentelor fizice excesive cu transpiratii severe)
-scaderea cronica a tensiunii arteriale;
-leziuni severe;
-sau daca luati un tratament pentru reumatism;

Sarcina,alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati,credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.Nu trebuie sa utilizati Antinevralgic Forte daca sunteti in mai mult de 6 luni de sarcina.Daca sunteti insarcinata in mai putin de 6 luni ,adresati-va medicului inainte de a lua acest medicament .Nu utilizati acest medicament fara acordul direct al medicamentului dumneavoastra.Medicamentul apartine unui grup de medicamente care pot sa scada fertilitatea  la femei.Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

Mod de administrare :

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul ,daca nu sunteti sigur.

Cu exceptia cazului in care v-a fost altfel prescris de catre medicul dumneavoastra,doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore,pana la de 3 ori pe zi,daca este necesar.
Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate in orice perioada de 24 de ore.
Comprimatele trebuie sa fie dizolvate intr-o cantitate  mica de lichid sau inghitite intregi(fara a le mesteca )cu o cantitate suficienta de lichid.
Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3-4 zile cu exceptia cazului in care v-a fost recomandat de catre medicul dumneavoastra ,medicul dentist sau farmacist.

Producator:Zentiva

 

 

 

 


Acest produs a fost adaugat in farmacia noastra la data de 04/10/2013.
Clientii care au cumparat acest produs au cumparat si:
FaringoNatur Menta Comprimate fara zahar
FaringoNatur Menta Comprimate fara zahar
Humex - Humagrip Raceala si Gripa
Humex - Humagrip Raceala si Gripa
Coldrex Junior  comprimate
Coldrex Junior comprimate
Favident Praf nespumant pentru ingrijirea dintilor
Favident Praf nespumant pentru ingrijirea dintilor
Artrostop Rapid X 60 tablete
Artrostop Rapid X 60 tablete
Tinctura de iod
Tinctura de iod
Alte produse din aceeasi categorie
    Descriere produs   Pret   Stoc 
 Nurofen Immedia Ultra 400mg x 12 drajeuri  Nurofen Immedia Ultra 400mg x 12 drajeuri 21.00LEI
 Tianran Balsam esential lichid 3ml  Tianran Balsam esential lichid 3ml 1.00LEI
 Tianran Balsam esential lichid 8ml  Tianran Balsam esential lichid 8ml 2.00LEI
Afisez 1 pe 3 (of 42 produse) Arata toate produsele din aceesi categorie
Opinia cumparatorilor
Scrie Comentarii Fii primul care adauga un comentariu!
Cos de cumparaturi
0 produse
Contul meu
Intreaba farmacistul

comenzi prin telefon 0233742341


Recomanda unui prieten
Recomanda unui cunoscut acest produs.
Informatii producatori
Zentiva
Zentiva
Dictionar Afectiuni
Hiperglicemie
Cresterea cantitatii de glucoza din sange. Este considerata patologica peste 1,2 g/l (dar depinde si de metoda de dozare a glucozei). Se disting: 1) Hiperglicemie fiziologica, tranzitorie si proportionala cu cantitatea de glucide ingerate 2) Hiperglicemie patologica, patognomonica in diabetul zaharat. Se mai observa si intr-o serie de boli hepatice glicogenopexice, in unel...[mai mult]
Toate afectiunile
Cele mai bine vandute
Antinevralgic Forte Comprimate