Farmacia online Stejara
by Stejara - Preparate in farmacie! Oferte cu livrare gratuita Oferte cu stoc-limitat Cutia cu surprize farmacie online
Categorii
Producatori
Greutate Ideala
Calculator Greutate Ideala
Noutati in Farmacie


Hofigal Protein Forta x 60 comprimate


Hofigal Protein

14.00LEI
Informatii
Plata Online & Trust
Sigla PlatiOnline.ro
PlatiOnline
PlatiOnline
Sigla Gpec Magazin de Incredere

Magazin Realizat de Shopfit Online

Farmacie online » Medicatie terapeutica » Analgezice/antiinflamatoare » Migrena/Durere cap/dinti » Antinevralgic P


Antinevralgic P

Antinevralgic P

Pret

: 12.00LEI






Disponibilitate Disponibilitate: in STOC
Disponibilitate LIVRARE IMEDIATA: Posta Romana 12 lei
Curierat Rapid 15 lei

TVA Pretul contine TVA
Transport gratuit la achizitionarea unui cadou

Antinevralgic P

Indicatii:

Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, nevralgii, dentalgii, mialgii, artralgii, dureri postoperatorii).
Stari febrile .
Dismenoree.

Compozitie :
Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg, cafeina anhidra 20 mg, si excipienti: lactoza monohidrat, polividona K 29/32, amidonglicolat de sodiu, acid stearic, amidon de porumb, celuloza microcristalina, croscarmeloza sodica, povidona K 30, dioxid de siliciu coloidal.

Grupa farmacoterapeutica:
Alte analgezice si antipiretice, acid salicilic si derivati, combinatii.

Contraindicatii:
Hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului.
Insuficienta hepatocelulara.
Insuficienta renala severa.
Ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, afectiuni hemoragice sau cu risc hemoragic.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Copii cu varsta sub 15 ani.
Sarcina si alaptare.

Precautii:
Este necesara prudenta la pacientii supusi unor interventii chirurgicale, chiar minore (de exemplu, extractii dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persista cateva zile, existand risc de accidente hemoragice.
Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Antinevralgic P se poate administra dupa mese.

Interactiuni:
Asocierea cu alte antiinflamatoare nesteroidiene prezinta risc nefrotoxic si hemoragic crescut.
Asocierea cu anticoagulantele orale creste riscul accidentelor hemoragice.
În cazul asocierii cu sulfamidele antidiabetice creste efectul acestora cu posibilitatea aparitiei accidentelor hipoglicemice.
Efectul antihipertensiv al beta-blocantelor sau al diureticelor poate fi scazut.
De asemenea, a fost semnalata cresterea toxicitatii litiului si a metotrexatului in cazul administrarii concomitente.
Asocierea cu medicamente uricozurice este urmata de scaderea activitatii acestora.
Se va evita administrarea concomitenta cu glucocorticoizi, datorita riscului crescut de reactii adverse, in special la nivel gastro-intestinal.
Asocierea cu medicamente inductoare enzimatic (fenobarbital si alte antiepileptice, rifampicina, etc.) creste hepatotoxicitatea.
Abuzul de bauturi alcoolice mareste, de asemenea, riscul accidentelor hepatotoxice.
Prin continutul in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric si a glicemiei.

Atentinari speciale:
La pacientii cu astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, ca si la cei cu hipersensi- bilitate la antiinflamatorii nesteroidiene pot fi declansate crize de astm bronsic si alte reactii alergice de tip anafilactic.
Se recomanda precautie in caz de antecedente de ulcer sau hemoragii digestive, in insuficienta renala si hepatica forme usoare sau moderate.
In caz de insuficienta renala se recomandaadministrarea dozelor la interval de 8 ore.
In timpul tratamentului cu Antinevralgic P trebuie evitat consumul de bauturi alcoolice.
Nu se recomandă administrarea de Antinevralgic P înainte de culcare.
Copii:
Se recomanda precautiein cazul administrarii la copii si adolescenti cu gripa, viroze respiratorii sau varicela (datorita posibilitatii aparitiei sindromului Reye).
Se recomanda evitarea administrarii Antinevralgic P la copii sau adolescenti cu boli febrile acute, pana la precizarea diagnosticului.

Mod de administrare:
Adulţi şi copii cu vârsta peste 15 ani: doza recomandată este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fără a depăşi 7 comprimate Antinevralgic P pe zi.
Vârstnici: doza recomandată este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fără a depăşi 5 comprimate Antinevralgic P pe zi.
Antinevralgic P nu trebuie utilizat în doze mari sau timp îndelungat fără recomandarea medicului.
REACŢII ADVERSE
Antinevralgic P este un medicament relativ bine suportat în tratamente de scurtă durată. Utilizarea îndelungată creşte riscul apariţiei reacţiilor adverse.
Legate de acid acetilsalicilic :
Gastro-intestinale: greaţă, vărsături, hemoragii digestive acute grave sau oculte şi ulceraţii gastro-intestinale(în cazul administrării orale timp îndelungat).
Hematologice: epistaxis, gingivoragii, risc crescut de hemoragii intra- şi post-operatorii.
Hepatice: hepatotoxicitate, creşterea valorilor transaminazelor şi fosfatazei alcaline.
Reacţii alergice: de tip anafilactic, manifestate prin erupţii cutanate, mai ales urticarie, edem angioneurotic, crize de astm bronşic.
Neuropsihice: administrarea în doze mari provoacă cefalee, ameţeli, tinitus, somnolenţă sau excitaţie, confuzie.
Renale:tratamentul prelungit poate determina nefrită interstiţială şi necroză papilară.
Legate de paracetamol:
S-au raportat cazuri rare de reacţii alergice, manifestate prin erupţii cutanate cu eritem sau urticarie, care au necesitat întreruperea tratamentului.
Tratamentul prelungit cu doze mari poate determina nefrită interstiţială şi necroză papilară.
S-au raportat, în mod excepţional, cazuri de trombocitopenie.
Legate de cafeină:
La doze mari pot să apară insomnie, nelinişte, palpitaţii, şi disconfort epigastric.
SUPRADOZAJ
Simptome datorate acidului acetilsalicilic: tulburări gastro-intestinale (greaţă, vărsături, epigastralgii, diaree), transpiraţii, tinitus, scăderea reversibilă a acuităţii auditive, cefalee, ameţeli, tremor al extremităţilor, tulburări de vedere. Dozele foarte mari pot provoca acidoză respiratorie şi metabolică.
Simptome datorate paracetamolului:vărsături, hemoragii digestive; supradozajul cronic provoacă hepatotoxicitate(citoliză hepatică cu icter, fenomene de encefalopatie hepatică, comă), necroză tubulară renală, cu evoluţie posibilă spre insuficienţă renală.
Simptome datorate cafeinei: dureri abdominale sau epigastrice, greaţă, vărsături, iritabilitate, nervozitate, tremor fin al extremităţilor, insomnie, confuzie, tremor, fosfene, tinitus, creşterea diurezei.
Tratament: provocarea vărsăturii sau lavaj gastric, administrarea de cărbune activat; de asemenea, utilizarea cât mai precoce a antidotului specific în intoxicaţia cu paracetamol: N-acetilcisteina i.v. sau metionina, asociat cu tratamentul de susţinere a funcţiilor vitale, administrat în clinici specializate.
PĂSTRARE:
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
AMBALAJ:
Cutie cu un blister Al/PVC a câte 10 comprimate.
Cutie cu 2 blistere Al/PVC a câte 10 comprimate



Acest produs a fost adaugat in farmacia noastra la data de 09/02/2008.
Clientii care au cumparat acest produs au cumparat si:
Seni Lady Absorbante urologice pentru femei-Mini-20 bucati
Seni Lady Absorbante urologice pentru femei-Mini-20 bucati
Laxacutin comprimate laxative  x 14
Laxacutin comprimate laxative x 14
Milupa Aptamil AR -Formula speciala pe lapte pentru sugari
Milupa Aptamil AR -Formula speciala pe lapte pentru sugari
Innergy  Bifido-Baby Plicuri
Innergy Bifido-Baby Plicuri
Avent suzete din silicon 0-6 luni pentru noapte
Avent suzete din silicon 0-6 luni pentru noapte
Termometru digital cu cap flexibil JC231G
Termometru digital cu cap flexibil JC231G
Reduceri din aceeasi categorie
    Descriere produs   Pret   Stoc 
 Helcor Adaptogen Meteo MiGreen X 30 tablete  Helcor Adaptogen Meteo MiGreen X 30 tablete 24.00LEI
29.00LEI
Alte produse din aceeasi categorie
    Descriere produs   Pret   Stoc 
 MasterAid Sport Instant Ice-Compresa rece x 2  MasterAid Sport Instant Ice-Compresa rece x 2 18.00LEI
 Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 17x30cm  Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 17x30cm 55.00LEI
 Pic Solution ThermoGel  Compresa cald/rece 20x30cm  Pic Solution ThermoGel Compresa cald/rece 20x30cm 55.00LEI
Afisez 1 pe 3 (of 56 produse) Arata toate produsele din aceesi categorie
Opinia cumparatorilor
Scrie Comentarii Fii primul care adauga un comentariu!
Cos de cumparaturi
0 produse
Contul meu
Intreaba farmacistul

comenzi prin telefon 0233742341


Recomanda unui prieten
Recomanda unui cunoscut acest produs.
Informatii producatori
Zentiva
Zentiva
Dictionar Afectiuni
Histerectomie
Ablatia uterului pe cale abdominala sau vaginala prin multiple variante si tehnici. Poate fi: 1) Subtotals - extirparea corpului uterin cu conservarea colului si, eventual, a anexelor. 2) Totala - extirparea in totalitate a uterului si a anexelor, fara ganglionii limfatici si tesutui parauterin...[mai mult]
Toate afectiunile
Cele mai bine vandute
Antinevralgic P